Kripto Para Kabusu! 70 Milyon Dolar Nasıl Buhar Oldu?

Dolandırıcılar, yatırımcının kripto para cüzdan adresinin sahte kopyalarını oluşturdular. Bu sahte adresleri, yatırımcının güvendiği kaynaklardanmış gibi göstererek yatırımcıyı kandırdılar. Yatırımcı, dolandırıcıların sahte adreslerine para transfer ettiğinde, tüm paralar dolandırıcıların eline geçti.

Kurban kripto para hesabı Coinbase’deki varlığının yaklaşık yüzde 97’sini kaybetmiş durumda. Hesabın değeri şu anda 1,6 milyon dolardan biraz daha fazla.

DOLANDIRICILAR ÇALINAN PARAYLA NE YAPTI?

Bir başka güvenlik firması Peckshield, dolandırıcıların çalınan Bitcoin’i 23 bin Ethereum ile değiştirdiğini ve ardından transfer ettiğini duyurdu.

FBI’ın 2023 internet suçları raporuna göre kripto para dolandırıcılığı giderek artıyor. Rapora göre, kripto yatırımcıları geçtiğimiz yıl dolandırıcılara 3,94 milyar dolar kaptırdı. Bu miktar yatırım dolandırıcılığından kaynaklanan toplam kayıpların dörtte üçünden fazlasına karşılık geliyor.

ADRES ZEHİRLEME DOLANDIRICILIĞI NASIL İŞLİYOR?

Adres zehirleme dolandırıcılığı, çevrim içi ortamlarda gerçekleştirilen bir dolandırıcılık taktiği. Dolandırıcılar, kurbanın güvenilir bir web sitesine veya hizmete giriş yapmasını sağlamak için sahte bir bağlantı veya adres kullanıyor. Bu sahte adres veya bağlantı, genellikle orijinal adrese çok benziyor fakat aslında dolandırıcının kontrolünde olan bir siteye veya hizmete yönlendiriyor. Yatırımcılar, bir kripto para cüzdanının adresi gibi görünen ama aslında dolandırıcıların kontrolündeki bu sahte adreslere kripto para gönderdiklerinde ne yazık ki iş işten geçmiş oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir