İsrail-Filistin Çatışmaları Altında Rekora Gidiyor! Gümüş, Paranın Sığınağına Yöneliyor

Orta Doğu’ya ilişkin endişeler ve Fed’in faizi sabit tutacağı beklentileri ons altını 3 ayın zirvesine taşıdı. Gerilimden kaçanların güvenli liman olarak sığındıkları adresler altın ve gümüş oldu.

Orta Doğu’daki çatışmaların talebi artırmasıyla Fed’in faiz artırımlarının sona yaklaştığı beklentileri, ons altının 3 ayın en yüksek seviyesine taşıdı.

Ons altın 1.985,21 dolar ile 20 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra düne göre artışla 1.980 doların üzerinde işlem görüyor.

Capital.com analisti olan Kyle Rodda, ‘İsrail-Hamas savaşının daha geniş bir bölgesel krize, potansiyel olarak uzun süreli bir çatışmaya dönüşeceği korkusu var. Bu yüzden yatırımcıların güvenli limanlarda pozisyon aldığını görüyoruz’ dedi.

Siyasi ve finansal belirsizlik dönemlerinde genellikle güvenli bir değer deposu olarak kullanılan altın bu hafta %2,7 yükseldi.

Fitch Solutions yayınladığı yatırımcı notunda, ‘Altın fiyatları, 2023’te başka bir Fed faiz artırımı korkularının azalmasıyla desteklendi. 2023 için altın fiyatlarına karşı nötr olmaya devam ediyoruz ve fiyatların ortalama 1.950 $/ons olmasını bekliyoruz’ dedi.

Teknik analistler yaşanan yukarı hareketi, 2.072,19 dolar zirvesinden başlayan düşüş trendinin %61,8’lik geri çekilmesi olarak tanımlıyorlar. Analistler yukarı hareketin ilk etapta 1.998 dolar seviyesini hedeflemesini bekliyorlar.

Buranın geçilmesi halinde 2.011-2.014 dolar aralığı yeni hedef olacak. Geri çekilmelerde ise ilk destek 1.972 dolar, buranın altına inilmesi halinde 1.951-1.964 dolar aralığına doğru bir düzeltme tetiklenebilir.

Yukarı ivmeni devam etmesi için bugün 1985 dolar seviyesinin üzerinde bir kapanışın önemli olduğu da vurgulanıyor.

Ortadoğu’daki gerilimden kaçanların güvenli liman olarak sığındıkları adresler altın ve gümüş oluyor.

Ekonomim’de Evrim Küçük analizine göre, Ortadoğu’da İsrail ve Filistin arasında yaşanan çatışmaların şiddetinin artacağına dair endişelerle güvenli liman niteliğindeki değerli metallerin fiyatları yükselişe geçti. 

Altın fiyatları 11 haftanın en yüksek seviyesine çıkarken, jeopolitik riskle petrol fiyatlarındaki yükselişin de stagflasyon risklerini tetiklemesinin yükselişi desteklemesi bekleniyor.

Ons altın kritik görülen 1.950 doları aşarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 yükseldi.

Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) 2023 Küresel Kıymetli Madenler Konferansında yapılan ankette, jeopolitik belirsizliğin 12 ayda altın fiyatlarını destekleyeceği, ons altının yaklaşık 1.990 dolara çıkması bekleniyor.

Gümüş fiyatları da ons bazında 23 doların üzerine çıkarken, ay başında 7 ayın en düşük seviyesine inmesinden bu yana yüzde 11’in üzerinde artış gösterdi.

Standard Chartered değerli metal analisti Suki Cooper, gümüşe dikkat çekerken, LMBA konferans anketinde gümüş fiyatlarının da 26,80 dolar seviyesine çıkması bekleniyor. 

Diğer yandan küresel yeşil enerji geçişte güneş enerjisi için gümüş talebinin de desteklenmesi fiyat artırıcı etki yapıyor. Hecla Mining CEO’su Phillips Baker, ‘Gümüşün güneş panellerinde kullanılması gelecek on yılda talebi besleyecek’ ifadelerini kullandı.

LBMA anketinde, platin için de yükseliş ve 1.153,70 dolar fiyat beklentisi çıkarken, platin, akülü elektrikli araçlara alternatif olarak görülen hidrojen yakıt hücresi teknolojisinde kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir