“HPV Fardındalık Dansı” ESGO ile Dünya Sahnesinde

Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği ESGO’nun 24. Kongresi, 18 yıl aradan sonra bu yıl ikinci kez İstanbul’da gerçekleştirildi. 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan Kongre’ye 90’dan fazla ülkeden 2200 delege katıldı. Alanında önde gelen pekçok jinekolog, tıbbi onkolog ve cerrahların yer aldığı Kongre’de, dünya genelinde yılda 1,3 milyon kadının etkilendiği jinekolojik kanserlerle ilgili en son gelişmeler ve tedavideki yenilikler paylaşıldı.  

 

Kongre’de kadın kanserleri alanında kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen sosyal etkinlikler oldukça dikkat çekti. Bu yıl özellikle Pİ Kadın Kanserleri Derneği, Kanserle Dans Derneği ve Avrupa Kadın Kanserleri Hasta Dernekleri Birliği (ENGAGE)’nin ortak düzenlediği ve 18 yaşındaki lise öğrencisi, ünlü dansçı Alya Dormen’in katılımcılarla birlikte yaptığı HPV Farkındalık Dansı Kongre’ye damgasını vurdu. 

 

 

Bilim ve Sanat el ele verdi, ‘Farkındalık’ Dansı büyüledi!

 

Pİ Kadın Kanserleri Derneği’nin HPV aşısının önemine ve ücretsiz olmasına dikkat çekmek amacıyla başlattığı kampanyaya destek olmak için, 18 yaşındaki lise öğrencisi, genç dansçı, Alya Dormen’in hayata geçirdiği “HPV Farkındalık Dansı’’, bu yılki “ESGO Dünya Jinekolojik Kanserler Konferansı”nın en dikkat çekici etkinliği oldu. Pİ Kadın Kanserleri Derneği’nin “KIZIMA İYİ GELECEK, BİZE İYİ GELECEK’’ adını verdiği ve geçtiğimiz yıl başlattığı kampanya; kız çocuklarının, genç kızların HPV aşısı yaptırarak rahimağzı kanserinden korunabileceğine vurgu yapıyor ve maddi gücü olmayan ailelerin kız çocuklarına ücretsiz HPV aşısı sağlamayı hedefliyor. 

 

Sinsi hastalığa karşı Sosyal Medya Dopingi!

 

“1 Yılda 1000 Aşı’’ hedefiyle yola çıkan ve geçtiğimiz yıl 20 Eylül’de, Dünya Jinekolojik Kanserler Günü’nde startı verilen kampanyanın ilk tanıtımı ve destek çağrısı Alya Dormen tarafından sosyal medya üzerinden yapılmış ve ilk dans atölyesi de geçtiğimiz yıl ‘Dünya Kız Çocukları Günü’nde başlatılmıştı. O günden bu yana Alya Dormen ile gerçekleştirilen onlarca dans atölyesi’nin tüm geliri HPV aşısı için bağışlandı. Koreografisini Alya Dormen’in yaptığı HPV Farkındalık Dansı, bu kez uluslararası bir platformda gerçekleştirilmiş oldu. 29 Eylül’de, ESGO konferansında katılımcılar, hep birlikte Alya Dormen ile ‘HPV Farkındalık Dansı’ yaptı. ’’KIZIMA İYİ GELECEK’’ kampanyasının gönüllü destekçilerinden olan gazeteci Ayşe Arman da Alya Dormen ile birlikte kadın kanserleri ve HPV farkındalığı için etkinliğin moderatörlüğünü yaparak, HPV aşısı ile rahimağzı kanserinden korunmanın mümkün olduğunu vurguladı.  

 

Aşı ile önlenebilen tek kanser türü!

 

20 Eylül 2022’de “1 yılda 1000 aşı’’ hedefiyle yola çıkılan kampanyayla ilgili, Pİ Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş şunları söyledi: “Tüm dünyada her gün 7 kadın rahimağzı kanserine yakalanıyor, her gün 3 kadın ise hayatını kaybediyor. Ülkemizde ise her yıl yaklaşık 2 bin kadın bu kanser türüyle tanışıyor. Oysa rahim ağzı kanseri, aşı ile önlenebilir tek kanser türü. Dernek olarak istedik ki, hem ülkemizde bu farkındalık artsın hem de bu aşıyı çocuklarına yaptırmak isteyen ama maddi gücü olmayan ailelere destek olalım. Ve nihayet “1 yılda 1000 aşı’’ olarak koyduğumuz hedefe şimdiden ulaşmış olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu projede bizlere başından beri en büyük desteği sunan Alya Dormen’e ve Ayşe Arman’a gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.’’

Kapmanyanın destekçisi olduğu ilk günden itibaren her fırsatta sosyal medyasında takipçilerini dansa davet eden Alya Dormen de paylaştığı videolarda HPV aşısı ve rahim ağzı kanserine dikkat çekerken, “Böyle bir proje için dans etmek beni çok mutlu ediyor. HPV aşısı bize iyi gelecek, bu dans da bize iyi gelecek” diyor. 

ESGO bünyesinde hasta dernekleriyle birlikte çalışan ve Avrupa genelinde 29 farklı ülkeden 80’den fazla üyesi bulunan Avrupa Kadın Kanserleri Hasta Dernekleri Birliği ENGAGE de hasta Dernekleriyle el ele vererek, jinekolojik kanser hastalarının yaşadığı sorunlara dair Kongrede bilimsel ve sosyal içerikli yol gösterici paylaşımlar yaptı.

30 Eylulde Maçka Parkında gerçekleşen geleneksel ESGO Sağlık için Farkındalık Koşusu & Yürüyüşü, çok sayıda kişinin katılımıyla Kongrenin dikkat çeken bir diger etkinliği oldu. 

—————————————————————————

ENGAGE (Avrupa Kadın Kanserleri Hasta Dernekleri Birliği) hakkında 

 

Avrupa’da 29 farklı ülkeden 80 üyesi olan Avrupa Kadın Kanserleri Hasta Dernekleri Birliği  ENGAGE,  2012 yılından beri ESGO (Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği) bünyesinde hasta dernekleri ile çalışmaktadır.  

 

Pi Kadın Kanserleri Derneği Hakkında 

 

Pi Kadın Kanserleri Derneği, Pembe İzler Derneği adıyla, 2014 yılında meme kanseri başta olmak üzere tüm kadın kanserleri -yumurtalık, rahim, rahim ağzı kanserleri- konusunda toplumu bilinçlendirme ve maddi yetersizliği olan hastalara teşhis ve tedavide destek verme amacıyla kuruldu. Başka bir deyişle dernek, bu çok önemli mücadelede hastanın ve hasta yakınlarının omzundaki el olmayı hedefliyor. Doğruyu anlatarak, uygulayarak farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bunu olabildiğince yaygın hale getirmek için de birbirinden farklı, nitelikli ve kapsamlı projeler hazırlıyor.

 

Kanserle Dans Derneği Hakkında

 

Kanserle Dans Derneği kanserde erken teşhis ve önlemeyi amaç edinmiş, kanser tedavisini hasta merkezli hale getirmek için çalışan bir hasta derneğidir. Dernek, aile bireyleri kanser hastası olan iki arkadaş Ebru Tontaş ve Esra Ürkmez’in yaşadıkları tecrübeleri paylaşma ve aynı süreci yaşayanlara destek olmaya karar vermeleriyle 2013 yılında kurulmuştur. Kurulduğu yıldan bu yana kanser hastaları ve hasta yakınlarına yönelik çeşitli proje ve faaliyetleriyle, yurtdışı ve yurtiçi hasta dernekleri iş birlikleriyle çalışmalarına devam etmektedir.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir