Galip Öztürk’le poz veren komutanı eleştiren Tugay Bek hakkında iddianame hazırlandı

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, uyuşturucu suçundan 8 yıl ceza alan eski Metro Turizm Başkanı Galip Öztürk ve suç örgütü lideri Alaaddin Çakıcı’nın basın danışmanı Ferhat Aydoğan ile fotoğraf vermesini, “Jandarma Genel Komutanı suç örgütleri ile arasına mesafe koysun” ifadeleri ile eleştiren avukat Tugay Bek hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, avukat Bek hakkında iddianame düzenledi.

Avukat Tugay Bek, sosyal medyadan fotoğrafı paylaşarak eleştirdi.

GALİP ÖZTÜRK UYUŞTURUCUDAN CEZA ALDI

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’nin eski Metro Turizm Başkanı Galip Öztürk ve bir dönem Alaaddin Çakıcı’nın basın danışmanlığı yapan Ferhat Aydoğan ile birlikte verdiği poz, sosyal medya hesaplarında paylaşılmıştı.

Gürcistan vatandaşı olan Metro Şirketler Grubu Başkanı Galip Öztürk, Kuvvet Köseoğlu cinayetindeki müebbet cezasının Yargıtay tarafından onandığını önceden öğrenerek 2018 yılında Gürcistan’a kaçmıştı. Gürcistan’da yaşayan Öztürk, Batum Şehir Mahkemesi tarafından uyuşturucudan 8 yıl hapis cezası almıştı.

Avukat Tugay Bek, söz konusu fotoğrafları sosyal medya hesabı X’te, paylaşarak şunlara yer vermişti: “J. Komutanı, suç örgütleri ile arasına mesafe koysun Cinayetten müebbet alıp, kaçtığı Gürcistan’da uyuşturucu suçundan 8 yıl ceza alan Metro Turizm sahibi Galip Öztürk’le samimi pozlar veren Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, şimdi de Çakıcı’nın adamı Ferhat Aydoğan’ı ağırlamış.”

Bu paylaşımın ardından Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, Avukat Tugay Bek hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Beki’nin paylaşımını, ‘kamu görevlisine hakaret suçu’ kapsamında değerlendirdi. Savcılık, paylaşıma ilişkin ise ‘Şeref, onur ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte’ ifadelerine yer verdi.

‘HERHANGİ BİR VATANDAŞIN GİREMEYECEĞİ YERLER BURALAR’

Avukat Tugay Bek, kendisi hakkında düzenlenen iddianameye ilişkin şunları söyledi: “Benim paylaşımım ‘J. Komutanı, suç örgütleri ile arasına mesafe koysun’dan ibaret. Gerisi zaten medyada çıkan bir takım haberler. Metro Turizm sahibi Galip Öztürk’ samimi pozlar veren Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, şimdi de Çakıcı’nın adamı Ferhat Aydoğan’la fotoğrafları olduğunu inkar etmiyor. ‘Bunlar, montaj ya da iftira’ demiyor. Jandarma komutanı 182 bin kişilik bir orduya hükmediyor. Suçluların ve suç örgütü mensuplarının güvenlik bürokrasisi ile ilişki kurup bunu da fotoğraflayıp kamuoyu ile paylaşmalarının çok özel ve de bilindik bir anlamı var. Bu yapılar, insanları ve toplumu şiddet, silah ve zorbalıkla sindirip, maddi menfaat temin ediyor. Ancak Jandarma komutanı, polis müdürü veya İçişleri Bakanı ile olan fotoğrafını göstermek silahla tehdit etmekten daha caydırıcı ve ya ürkütücü olabilir. Bunu jandarma komutanı bilmiyor olabilir mi? Dahası bu fotoğraflar, halka açık etkinlikte çekilmemiş. Bizzat J. Komutanının makamında çekilmiş. Herhangi bir vatandaşın ulaşamayacağı, giremeyeceği yerler buralar. Muhalefete, kendilerinden olmayanlara asılsız ithamlar eşliğinde ‘Terörle, şiddetle, arasına mesafe koysun’ diyenler, kendilerine bu şekilde ayna tutulunca adliyenin yolunu tutuyor. Buraya kadar bir şekilde anlaşılır ama doğrusu savcılığın dava açmasını beklemiyordum. Demek ki savcılık, ‘J. komutanının suç örgütleri ile mesafe koyması gerektiği’ yönündeki düşünceme iştirak etmiyor. Batı demokrasilerinde bu türden kriminal tiplerle ilişkisi açığa çıkan bürokratlar, istifa etmek durumunda kalır. Bizde istifa bir yana, bu durumu sorgulayan, demokrasi ve düzen isteyenlere dava açılıyor. Herhalde benim üzerimden toplumu, halkı korkutmak istiyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir