Büyükelçi Bilgiç’ten Kosova’daki olaylara ilişkin açıklama: Bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının tek yolu diyalog 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Kosova’nın Kuzeyinde bu sabah meydana gelen ve bir Kosovalı polis memurunun hayatını kaybettiği olay hakkında, “Bölgede gerginliğin azalmasını ve tırmanmanın önlenmesini teminen tüm tarafların itidalli davranması ve şiddetten kaçınması zorunluluk arzetmektedir. Kosova’da ve bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının tek yolu diyalogtur. Türkiye olarak diyalog sürecini desteklemeye devam edeceğiz” dedi. 

Kosova’da Sırpların yoğun olarak yaşadığı kuzey bölgesinde emniyet güçlerine yönelik kurulan pusuda bir polis memuru hayatını kaybetti, bir polis de yaralandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Kosova’nın Kuzeyinde bu sabah meydana gelen ve bir Kosovalı polis memurunun hayatını kaybettiği olay hakkında açıklama yaptı. Bilgiç, şunları söyledi: 

“Kosova’nın kuzeyindeki Sırp çoğunluklu Zveçan belediyesine bağlı Banjska köyünde bu sabah (24 Eylül) meydana gelen ve Kosovalı bir polis memurunun hayatını kaybetmesine, Kosovalı polis memurlarının da yaralanmasına yol açan saldırıyı kınıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Priştine Büyükelçiliğimizce de saldırıyı kınayan bir açıklama yapılmıştır. Bölgede gerginliğin azalmasını ve tırmanmanın önlenmesini teminen tüm tarafların itidalli davranması ve şiddetten kaçınması zorunluluk arzetmektedir. Kosova’da ve bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının tek yolu diyalogtur. Türkiye olarak diyalog sürecini desteklemeye devam edeceğiz.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir