HBM3e Bellekli Yeni Nesil NVIDIA GH200 Grace Hopper Duyuruldu

NVIDIA, SIGGRAPH grafik geliştiricileri konferansı sırasında mevcut Grace Hopper tabanlı sunucuları çok daha hızlı hale getirmesi gereken ve yeni bir HBM3e bellek kullanan NVIDIA GH200 Grace Hopper üretken yapay zeka platformunun yeni nesil sürümünü duyurdu.

Şirket, yeni Grace Hopper çipinin HBM3e işlemciyle kombinasyonunun, mevcut nesil Grace Hopper platformuna kıyasla 3 kattan fazla bellek kapasitesine ve 3 kattan fazla bant genişliğine sahip olacağını söylüyor.

NVIDIA, “Yeni platform, NVIDIA NVLink tarafından ek süper çiplerle bağlanabilen Grace Hopper Superchip’i kullanıyor ve üretken yapay zeka için kullanılan dev modelleri dağıtmak için birlikte çalışmalarına olanak tanıyor. Bu yüksek hızlı, uyumlu teknoloji, GPU’ya CPU belleğine tam erişim sağlayarak ikili yapılandırmada birleşik 1,2 TB hızlı bellek sağlar.” diyor.

Yeni HBM3e belleğinin, mevcut HBM3 belleğinden yüzde 50 daha hızlı olması bekleniyor. NVIDIA bunun 10 TB/sn’ye kadar birleşik bant genişliği sunması gerektiğini söylüyor.

Mayıs ayında Computex’in bir parçası olarak NVIDIA, mevcut nesil GH200 Grace Hopper yongalarının 2023’ün sonlarında tam üretime geçeceğini söyledi. 2024’ün ikinci çeyreğinde bu yeni platformla sunucuları teslim etmeye başlayacak. Fiyatlandırma konusunda ise bir bilgi verilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir