Brunei ile 5 iş birliği anlaşması

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantının başında iki ülke arasında 5 iş birliği anlaşması imzalandı. Erdoğan, toplantıda özetle şunları söyledi:

İŞ BİRLİĞİMİZİ İLERİYE TAŞIYACAĞIZ: İkili münasebetlerimizi kapsamlı şekilde ele aldık. İş birliğimizi ileriye taşıma kararlığımızı teyit ettik. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirecek yatırım alanlarına ilişkin fikir teatisinde bulunduk. Savunma sanayi, inşaat, tarım, turizm, sağlık, enerji, bilişim, islami finans ile helal üretim alanlarında işbirliği imkanlarını değerlendirdik. İmzalanan anlaşmalarla ilişkilerimizin andi zeminini tahkim ettik.

TÜRK DİZİ VE FİLMLERİNE BÜYÜK İLGİ: Kültür ve eğitim alanlarındaki işbirliğimiz, beşeri bağlarımızı güçlendiriyor. Okçular Vakfımızın, Büyükelçilğimizin ve Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla Brunei’de Türk okçuluğu dersleri veriliyor. Türkçe kurslarına Brunei’li kardeşlerimiz yoğun ilgi gösteriyor. Türk dizileri ve filmleri bruneili kardeşlerimizce yakından takip ediliyor. Bu şekilde beşeri ilişkilerimiz her geçen gün kuvvetleniyor. Görüşmelerimizde güncel küresel meseleler üzerinde de durduk. Filistin, Rohinga ve İslam düşmanlığı gibi konuları ve Ukrayna savaşını ele aldık. ASEAN ve İİT başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası platformlarda işbirliğimizi artırmanın önemine değindik.

12 DAKİKALIK DEPREM FELAKETİ: Bütün bunlarla beraber bu ziyarete vesile teşkil eden 11 vilayetimizdeki deprem felaketi üzerinde hassasiyetle durma imkanı bulduk. Kendilerine 12 dakikalık deprem felaketini izlettik ve kendileri de bu felaketi bizzat görünce hakikaten bunun boyutunu daha da derinliğine anlamış oldular. Dost ve kardeş Brunei halkına şahsım ve milletim adına en kalbi selamlarımı iletiyorum. Ülke ve millet olarak yaşadığımız bu zor günlerde Brunei Sultanlığının sergilediği bu dayanışmayı asla unutmayacağız.

‘Her yardımı sunmaya hazırız’

Brunei Sultanı Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah da, deprem nedeniyle taziyelerini sunarken “Çok yıkıcı depremler sonucunda meydana gelen felaket sonrasında, Brunei her zaman Türkiye ile dayanışma içerisindedir ve elinden gelen yardımı sunmaya hazırdır. Ben eminim ki Türkiye bu trajediyi de atlatacak ve daha güçlü hale gelecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir