2 yıl çalışması düşünülüyordu, 12 yıldır çalışıyor… 225 milyon uzaklıktan güncellendi!

Yıllardır üzerinde çalışılan ve NASA’nın Curiosity keşif aracına yüklenen önemli bir yazılım güncellemesi, Mars robotunun daha hızlı hareket etmesini ve tekerleklerindeki aşınma ve yıpranmayı azaltmasını sağlayacak.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet İtki Laboratuvarı’ndan Curiosity Proje Yöneticisi Kathya Zamora-Garcia, “Uçuş yazılımı görevimiz için çok önemli, dolayısıyla bu ekibimiz için büyük bir olay. Bu büyük bir yazılım güncellemesi ve bunu doğru yaptığımızdan emin olmalıydık.” dedi.

BÜYÜK GÜNCELLEMENİN PLANLAMASI 2016 YILINA DAYANIYOR

Bu güncellemenin planlaması, Curiosity’nin en son yazılım revizyonundan geçtiği 2016 yılına kadar uzanıyor. Bu seferki bazı değişiklikler, gezginin Dünya’daki görev kontrolörlerine gönderdiği mesajlarda düzeltmeler yapmak kadar küçük. Diğerleri ise Curiosity’nin 2012’de yere inmesinden bu yana çok sayıda yama ile değiştirilen bilgisayar kodunu basitleştiriyor. En büyük değişiklikler Curiosity’nin önümüzdeki yıllarda daha verimli çalışmasına yardımcı olacak.

KEŞİF ARACI DAHA HIZLI BİR PERFORMANS SERGİLEYECEK

Gezgin aracı artık ekibin “sürüş sırasında düşünme” olarak adlandırdığı şeyi daha fazla yapabiliyor,  NASA’nın en yeni Mars gezgini Perseverance, kayaların ve kum tuzaklarının etrafında gezinmek için daha gelişmiş bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Perseverance sürüş sırasında sürekli olarak önündeki arazinin fotoğraflarını çekerek bunları özel bir bilgisayarla işliyor ve böylece sürekli bir sürüş sırasında otonom olarak gezinebiliyor.

Curiosity’nin bu amaç için özel bir bilgisayarı yok. Bunun yerine, bölümler halinde ilerliyor ve her bölümden sonra arazinin görüntülerini işlemek için duruyor. Bu da uzun bir sürüş boyunca tekrar tekrar başlayıp durması gerektiği anlamına geliyor. Yeni yazılım, saygıdeğer gezginin görüntüleri daha hızlı işlemesine yardımcı olacak ve hareket halindeyken daha fazla zaman geçirmesini sağlayacak.

Curiosity’nin mühendislik operasyonları ekip şefi JPL’den Jonathan Denison, “Bu, Curiosity’nin Perseverance kadar hızlı sürmesine izin vermeyecek, ancak bir sürüş segmentinden sonra tam bir dakika durmak yerine, sadece bir veya iki dakika duruyoruz. Sürüş bölümleri arasında rölantide daha az zaman harcamak, her gün daha az enerji kullandığımız anlamına da geliyor. Neredeyse 11 yaşında olmamıza rağmen, mevcut enerjimizi bilim faaliyetleri için daha fazla kullanmak üzere yeni fikirleri uygulamaya devam ediyoruz.” dedi.

YAZILIM GÜNCELLEMESİ NELER SAĞLAYACAK

Genel olarak yeni yazılım, yüzlerce komut içeren karmaşık planlar yazmak zorunda olan Curiosity’nin insan sürücülerinin görevini kolaylaştıracak. Yazılım güncellemesi ayrıca yazılım yamalarını geçmişe kıyasla daha kolay yüklemelerini sağlayacak. Ayrıca mühendislerin Curiosity’nin robotik kolunun hareketlerini daha verimli bir şekilde planlamalarına ve direğin tepesindeki “kafasını” daha doğru bir şekilde yönlendirmelerine yardımcı olacak.

“YÜKLEME DÜĞMESİNE BASMAK BİRAZ KORKUTUCUYDU”

Denison, her büyük yazılım güncellemesinde olduğu gibi, bunun tasarlandığı gibi çalıştığını görmenin bir rahatlama duygusu olduğunu söyledi.

“Yükleme düğmesine basma fikri biraz korkutucuydu, tüm testlerimize rağmen, yazılım yüklenene kadar tam olarak ne olacağını asla bilemeyiz.” diye ekledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir